WITAMINA K2

Witamina K2 jest niezbędna do zachowania prawidłowych funkcji organizmu. Wykazuje istotny wpływ na utrzymanie zdrowych kości.Witamina K2  odgrywa bowiem istotną rolę w gospodarce wapniowej, gdyż wraz z witaminą D3 dba o mocne kości, a w formie MK7 jest najlepiej przyswajalna . Witamina ta modyfikuje  i aktywuje białka, w taki sposób aby dać im zdolność do wiązania wapnia oraz jego umieszczenie w miejsca gdzie jest on potrzebny. Od witaminy K2 jest również zależne funkcjonowanie osteokalcyny – białka syntezowanego w komórkach odpowiedzialnych za tworzenie się kości tzw. osteoblastach. Zapobiega również zwapnieniom płytek miażdżycowych i rozwojowi chorób układu krążenia.

Poandto witamina K2 uczestniczyw procesie krzepnięcia krwi,  gdyż reguluje wytwarzanie protrombiny mającej wpływ na krzepnięcie krwi.

Objawy niedoboru witaminy K2:

Niedobór witaminy K2 może prowadzić do:

  • wystąpienia krwawień (np. z dziąseł),
  • problemów z gojeniem się ran,
  • zaburzenia w gospodarce wapniowej organizmu, prowadzące: osteoporozy, nadmiernej podatności na złamania kończyn, zwapnienia żył i tętnic, zwapnienia nerek, sztywności kręgosłupa (wapienne naddatki na kręgach), próchnicy zębów.

Objawy nadmiaru witaminy K2:

Nie zaobserwowano działań niepożądanych przy podawaniu dawek do 45 mg dziennie a nawet wyższych.

Źródła witaminy K2 w pożywieniu

Witamina K2 jest występuje w niektórych środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i w sfermentowanej żywności. Dobrym źródłem jest witaminy są produkty z dużą ilością tłuszczów mlecznych,  a w szczegolności produkty mleczne otrzymane w procesie fermentacji bakteryjnej, mięso od krów, wątroby i żółtka jaj.

Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach co oznacza, że niskotłuszczowe i produkty pochodzenia zwierzęcego nie mają jej prawie wcale.

Suplementacja witaminą K:

Suplementy zawierające witaminy K:

Witamina K2 MK-7 (30 porcji) Formeds – produkt dostępny tutaj

Witamina K2 D3 MAX (30 porcji) – produkt dostępny tutaj

Przeciwwskazania:

Osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe powinny skonsultować z lekarzem możliwość zażywania witaminy K2, gdyż może ona zakłócać działanie tych leków.