Echinacea angustifolia

Pospolite nazwy:

Echinacea angustifolia, Jeżówka wąskolistna.

Opis rośliny:

Echinacea angustifolia należy do rodziny astrowatych Asteraceae. To roślina pochodzaca z Ameryki Północnej. Echinacea osiągają wysokość 100 cm. Ma sztywne pędy kwiatowe, liście ciemnozielone, jajowato-lancetowate, spiczasto zaostrzone. Cała roślina pokryta jest szorstkimi włoskami.

Działanie:

Echinacea angustifolia wspiera pracę układu immunologicznego poprzez wzmożenie aktywności komórek układu odpornościowego, przez co wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne w tym wobec grzybów z rodzaju Candida oraz przeciwwirusow i chroni organizm przed nawrotem choroby. Ponadto hamuje aktywność hialuronidazy, co skutkuje ochroną przed degradacją połączeń międzykomórkowych, błon komórkowych oraz proteoglikanów i kolagenu, dzięki czemu uniemożliwia penetrowanie tkanek przez patogenne drobnoustroje. Pobudza procesy fagocytozy, zwiększa liczbę i aktywność limfocytów grasicozależnych T i limfocytów NK, zwiększa wydzielanie interferonu. Ponadto Echinacea angustifolia wykazuje działanie przeciwbólowe oraz rozkurczowe oraz stymuluje procesy regeneracyjne. Buhner poleca również stosowanie Echinacea angustifolia w swoim protokole wzmocnienia kolagenu.

Sposób użycia:

Przepis na nalewkę wg.Buhnera:

Najefektywniejsze stężenie to 1:5 na 70 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 5 części alkoholu. 100 g zioła zalać 500 ml alkoholu 70 % (aby go przygotować należy rozcieńczyć 350 ml spirytusu z 150 ml wody). Pozostawić 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsnąć, po 2 tygodniach przefiltrować. Przechowywać w ciemnej butelce bądź zwykłej butelce owiniętej folią aluminiową, przechowywać w miejscu bez dostępu do światła.

Stosować: 1 łyżeczka 3 razy dziennie.

Przeciwwskazania:

Echinacea angustifolia nie może być stosowana przez kobiety w ciąży i w trakcie laktacji.

Jeżówki purpurowej nie należy podawać równocześnie z lekami immunosupresyjnymi, w tym także z glikokortykosteroidami. Preparatów jeżówki nie powinny zażywać osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne oraz w przebiegu, których występują procesy autoagresji immunologicznej. Nie należy podawać preparatów z jeżówką chorym na białaczkę i AIDS.

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj