Sadziec przerośnięty (ang. Boneset)

Pospolite nazwy:

Sadziec przerośnięty, Boneset, Eupatorium perfoliatum.

Opis rośliny:

Sadziec przerośnięty należy do rodziny Asteraceae. Roślina zbierana jest podczas kwitnienia i wysuszana zwykle rozsypuje się. W celach leczniczych używa się części nadziemnej.

Działanie:

Immunostymulator – zwiększa fagocytozę 4 razy efektywniej niż Echinacea), środek napotny, przeciwgorączkowy, przeciwzapalny, regenerujący śluzówki, rozkurczowy, cytotoksyczny, łagodnie wymiotny. Pobudza krążenie obwodowe, wydzielanie soku żołądkowego, ma łagodne działanie antybakteryjne.

Działanie w leczeniu koinfekcji Babezją i Bartonellą:

Sadziec przerośnięty jest rośliną wyjątkowo przydatną w leczeniu koinfekcji Babezją i Bartonellą, gdyż:

  • pobudza system odpornościowy
  • normalizuje stosunek CD4/CD8
  • aktywnie chroni makrofagi szpikowe i stymuluje ich produkcję
  • zmniejsza częstość występowania i nasilanie nawracających okresowo gorączek, bólów i innych objawów choroby.

Sposób użycia wg. protokołu Buhnera:

Buhner zaleca pić jedna filiżankę letniej herbaty 2-4 razy dziennie tak długo, jak będzie potrzeba, zwykle przez 2 – 6 tygodni. Herbata ma lepsze właściwości niż nalewka w tego typu dolegliwościach. Nie wiadomo czy w postaci nalewki Sadziec przerośnięty zapewnia ten sam rodzaj immunostymulacji, z którego tak dobrze znana jest herbatka.

Przygotowanie herbatki wg. Buhnera:

Zimna: 28 g zioła zaparzyć w ok. 1 litrze wrzącej wody, pozostawić na noc, odcedzić i pić w ciągu dnia. Zimny napar działa korzystnie na śluzówki oraz jako środek regenerujący wątrobę.

Gorąca: Jedną łyżeczkę  zioła parzyć 15 min w 1 szklance gorącej wody. Pić ½ do ¾ szklanki gorącej herbaty 4 razy dziennie. Tylko gorąca herbata ma właściwości napotne i należy ją spożywać na gorąco w przypadku aktywnych infekcji lub nawracających dreszczy i gorączek.

Przepis na nalewkę wg. Buhnera:

Świeża kwitnąca roślina w proporcji 1:2 z 95% alkoholem, przyjmować  20-40 kropli w gorącej wodzie do 3 razy dziennie. Roślina suszona: w proporcji 1:5 z 60% alkoholem, 30-50 kropli w gorącej wodzie do 3 razy dziennie.

Skutki uboczne:

Gorący napar w dużych dawkach może wywoływać wymioty, w umiarkowanej dawce mogą występować niewielkie nudności. Im chłodniejsza herbata tym nudności są mniejsze. Oprócz tego brak działań ubocznych.

Przeciwwskazania:

Brak przeciwwskazań.

 

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj