Chinese senega

Pospolite nazwy:

Chinese senega, Polygala senega, Eneca snakeroot, Senega snakeroot, Senegaroot, Rattlesnake root, Mountain flax.

Opis rośliny:

Chinese senega należy do rodziny Polygalaceae. Chinese senega osiąga wysokośc do 50 centymetrów. Roślina rośnie na preriach, w lasach, na mokrych wybrzeżach i na brzegach rzek. Porasta  cienkie, kamieniste, zazwyczaj wapienne gleby.

Działanie:

Chinese Senega znalazło zastosowanie przy borelioze ze względu na jego pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego. Zioło stosowanie przy zaburzeniach poznawczych, utracie pamięci i depresji. Zioło zalecane jest przez Buhnera do stosowania w przypadku objawów neurologicznych w przebiegu boreliozy. Jedną z naistotniejszych funkcji tego zioła jest wpływ na pobudzenie czynnika wzrostu nerwów NGF niezbędny dla poliferacji i przetrwania neuronów oraz stymuluje proces mielinizacji (wytwarzanie osłonek mielinowych – odpowiedzialnych za ochronę i odżywianie – wokół aksonów komórek nerwowych). Chinese Senega wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Ma również zastosowanie przy stanach zapalnych dróg oddechowych, przy zapaleniu płuc i astmie.

Buhner poleca Chinese senega w swoim protokole rozszerzony przy boreliozie w celu redukcji objawów neurologicznych i przywrócenia struktur neuronalnych.

Sposób użycia wg. protokołu Buhnera:

Buhner zaleca stosować nalewkę z Chinese Senega.

Przepis na nalewkę wg.Buhnera:

Najefektywniejsze stężenie to 1:5 na 50 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 5 części alkoholu (np. 100 g rośliny na 500 ml alkoholu). Do przygotowania nalewki należy używac alkoholu 50 %. Macerować 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsnąć. Przefiltrować.

Stosować: 30 kropli nalewki z  Chinese Senega 3 razy dziennie.

Przeciwwskazania:

Nie należy stosować w przypadku ostrego nieżytu żołądka i jelit, krwawienia w przewodzie pokarmowym i wczesnych stanach pooperacyjnych. Duże dawki powodują nudności, wymioty, biegunkę.

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj