Hakorośl rozesłana (ang. Devil’s claw)

Pospolite nazwy:

Hakorośl rozesłana, Devil’s Claw, Harpagophytum procumbens.

Opis rośliny:

Hakorośl rozesłana to bylina dorastająca do około 60 cm wysokości i 150 cm długości, jest rośliną płożąca się. Korzenie są bulwiaste, liście drobne, kwiaty purpurowe, pojedyncze w kątach liści. Owocem jest kolczasta torebka. Do celów leczniczych zbierany jest korzeń hakorośli. Hakorośl występuje w Afryce Południowej.

Działanie:

Przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwbólowe, pobudzające wydzielanie soków trawiennych, poprawiające trawienie, przeciwartretyczne, żółciopędne.

Działanie w boreliozie:

Devil’s claw (Hakorośl rozesłana) wykazuje następujące działanie:

  • przeciwbólowe i przeciwzapalne przy bólach i zapaleniach stawów i mięśni
  • przeciwzapalne przy zaplanieiu dróg moczowych, błon śluzowych oraz przewodu pokarmowego

Buhner poleca Devil’s claw (Hakorośl rozesłana) w swoim protokole rozszerzony przy boreliozie w celu redukcji objawów stawowych przy boreliozie.

Sposób użycia wg. protokołu Buhnera:

Kapsułki:

Stosować  dawki 1000-2000 mg 3 razy dziennie.

Zioło mielone:

Stosować: ½ – 2/3 łyżeczki zioła mielonego 3 razy dziennie.

Zioło cięte:

Przepis na nalewkę wg.Buhnera:

Najefektywniejsze stężenie to 1:2 na 60 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 2 części alkoholu. 100 g zioła zalać 200 ml alkoholu 60 % (aby go przygotować należy rozcieńczyć 120 ml spirytusu z 80 ml wody). Pozostawić 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsnąć, po 2 tygodniach przefiltrować. Przechowywać w ciemnej butelce bądź zwykłej butelce owiniętej folią aluminiową, przechowywać w miejscu bez dostępu do światła.

Stosować: 1 łyżeczkę nalewki 2 razy dziennie.

Skutki uboczne:

W badaniach klinicznych obserwowano niekiedy bóle żołądka i nudności, nie udowodniono jednak bezpośredniego ich związku z przyjmowaniem korzeni hakorośli.

Przeciwwskazania:

Przeciwwskazaniem do stosowania hakorośli rozesłanej jest wrzód żołądka lub dwunastnicy. Zioło nie może być stosowany przez kobiety w ciąży.

Interakcje:

Jednoczesne podawanie z lekami obniżającymi ciśnienie krwi i antyarytmicznymi może nieznacznie nasilać ich działanie, ponieważ istnieją doniesienia o antyarytmicznym i hipotensyjnym działaniu ekstraktu metanolowego z korzenia hakorośli.

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj