Rdest japoński (łac. Polygonum Cuspidatum)

rdest-japońskiPospolite nazwy:

Rdest japoński lub Rdest ostrokończysty,  Bushy lub Japanese knotweed, Polygonum Cuspidatum, Hu Zhang.

Opis rośliny:

Rdest japoński należy do rodziny Polygonacae. Roślina ta jest nieco podobna do bambusa, chociaż liście znacznie się różnią. Wzrasta do wysokości 1-3 metrów. Korzenie są zbierane wiosną lub jesienią i suszone, żeby mogły nadawać się do użycia. Roślina występuje naturalnie w Japonii, północnych Chinach, na Tajwanie i w Korei. Polygonum cuspidatum rośnie również naturalnie na całym kontynencie europejskim, na Wyspach Brytyjskich, w Kanadzie, Nowej Zelandii i w przynajmniej 36 stanach Ameryki Północnej

Działanie:

Antybakteryjne, antywirusowe, przeciw krętkom, grzybom, przywrom. Stymuluje i moduluje układ immunologiczny, wykazuje działanie przeciwzapalne, jest modulatorem angiogenezy. Działa jako środek rozluźniający ośrodkowy układ nerwowy, chroni i działa przeciwzapalnie na mózg i rdzeń kręgowy, jest przeciwutleniaczem. Zapobiega i leczy miażdżycę tętnic, hiperlipidemię. Ma działanie antykancerogenne, antymutagenne, chemioteraputyczne. Rozszerza naczynia krwionośne, zapobiega agregacji płytek, działa przeciwzatorowo, hamuje syntezę prostanoidów. Rdest ostrokończysty jest infibitorem kinazy tyrozynowej, hamuje onkogenezę, jest środkiem na obniżenie gorączki, działa przeciwbólowo, chroni serce. Leczy i zapobiega wrzodom, nieznacznie redukuje ilość kwasu żołądkowego oraz ochrania przed krwawieniem wrzodów, jest hemostatykiem – zapobiega krwotokom i normalizuje przepływ w układzie krwionośnym jako środek ściągający. Według Buhnera to jedno z podstawowych ziół stosowanych przy boreliozie.

Działanie w boreliozie:

Rdest japoński ma specyficzne działanie w boreliozie:

 • stymuluje mikrokrążenie, szczególnie w gałkach ocznych, kolanach, sercu oraz w skórze, dlatego jest istotny przy transporcie aktywnych składników do miejsc dotkniętych obecnością krętków
 • redukuje stan zapalny w tkankach, więc zmniejsza wpływ bakterii Borrelii zarówno w stawach, jak i skórze
 • chroni organizm przed uszkodzeniami powodowanymi przez endotoksyny
 • pomaga obniżyć  siłę reakcji Herxheimera
 • chroni i poprawia pracę serca oraz redukuje stany zapalne w tkankach, jest pomocny przy objawach sercowych w boreliozie, takich jak: kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, duszność i zawroty głowy
 • obniża autoimmunologiczne reakcje organizmu na boreliozę
 • podnosi odporność
 • składniki Polygonum cuspidatum przechodzą przez barierę krew-mózg i wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, gdzie działają przeciw krętkom, przeciwzapalnie
 • redukuje wytwarzanie reaktywnych form tlenu w mózgu oraz w ośrodkowym układzie nerwowym.
 • działa jak antybiotyki i leki przeciwwirusowe, o szerokim spektrum zastosowań, włączając w to działanie przeciw krętkom
 • działa synergistycznie z innymi ziołami czy lekami w leczeniu boreliozy
 • chroni integralność śródbłonka naczyniowego przed bakterią Borrelii oraz czynnikami konfekcyjnymi, takimi jak  np. Bartonella.

Buhner poleca Rdest japoński w swoim protokole podstawym na boreliozę.

Chemia rośliny:

Emodyna, chryzofanol, eter monmetylowy emodyny, poligonina, glukozyd fyscionu, piceid, resweratrol, transresweratrol, polidatyna, glukofragulina, fiscjon, fallacinol, citeroosein, kwestyna, questinol, kwas protokatechinowy, katechina, dwumetylohydroksy-chromon, naftochinon, metylokumaryna, liczne flawonoidy, polisacharydy, skondensowane taniny.

Sposób użycia wg. protokołu Buhnera:

Kapsułki:

Buhner zaleca stosować 1-4 kapsułki, 500 mg każda, 3-4 razy dziennie, przez 8 – 12 miesięcy. Sugeruje, aby zacząć od niskiej dawki przez pierwszy tydzień po to, by umożliwić przewodowi pokarmowemu przyzwyczaić się do stosowania zioła. Następnie Buhner zaleca stopniowo zwiększyć dawkę do maksimum, z podwyższeniem o jedną kapsułkę co siedem dni.

I tydzień: 1 kapsułka 3 razy dziennie

II tydzień: 2 kapsułki 3 razy dziennie

III tydzień: 3 kapsułki 3 razy dziennie

IV tydzień: 3 kapsułki 4 razy dziennie

Od V tygodnia: 4 kapsułki 4 razy dziennie

Utrzymywać najwyższe dawki przynajmniej przez 60 dni. Jeżeli objawy zostaną istotnie zredukowane, dawkę można stopniowo obniżyć do dawki podtrzymującej (2-3 kapsułki 3 razy dziennie). Według Buhnera należy kontynuować stosowanie tego zioła przez 8-12 miesięcy lub do czasu ustąpienia infekcji. Jeżeli na obniżonej dawce objawy ulegną pogorszeniu, należy ją podnieść.

Zioło mielone

Buhner zaleca zażywać Rdest japoński w formie mielonej w ilości 1  łyżeczka – 1 łyżki zioła mielonego 3 razy dziennie. Należy zacząć od mniejszych dawek i stopniowo je zwiększać. Dawki mogą być zwiększone lub zmniejszone w zależności od intensywności objawów.

Zioło cięte

Z Rdestu japońskiego w formie ciętej można przygotować wywar lub nalewkę:

Wywar:

7 g Rdestu japońskiego zalać 1 litrem wody i gotować przez 20 min na małym ogniu. Przecedzić i pozostawić do ostygnięcia. Wywar podzielić na 4 porcję i pić w ciągu dnia.

Nalewka:  

Stężenie 1:5 na 60 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 5 części alkoholu (np. 100 g rośliny na 500 ml alkoholu). Do przygotowania nalewki należy używać alkoholu 60 %. Macerować 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsnąć. Przefiltrować.

Stosować: 1/4 – 1 łyżeczki nalewki 3-6 razy dziennie. Dawki mogą być zwiększone lub zmniejszone w zależności od intensywności objawów.

Skutki uboczne:

Efekty uboczne przy stosowaniu dużych dawek są zasadniczo natury żołądkowo-jelitowej: suchość i gorycz w ustach, wymioty, bóle brzucha, biegunki. W przypadku Dawka toksyczna jest wysoka, około 75 gramów dla osoby ważącej 75 kg. W przypadku wystąpienia objawów żołądkowo-jelitowych należy obniżyć dawkę.

Przeciwwskazania:

Mimo, iż jest to bardzo bezpieczne w stosowaniu zioło, to jest ono przeciwwskazane podczas ciąży.

Interakcje:

Rdest japoński nie powinien być stosowany razem z preparatami rozrzedzającymi krew. Należy zaprzestać stosowania tego ziła na dziesięć dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj