Aloes

Pospolite nazwy:

Aloes, Aloe vera

Opis rośliny:

Aloes to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Liście aloesu zebrane są w rozety, mięsiste, sztywne, drobnoząbkowane. Liście są jasno- lub ciemnozielone, u niektórych gatunków biało obrzeżone i pstre. Przy dużym niedoborze wody liście czerwienieją. Długość liści wynosi 10-60 cm.

Działanie:

Preparaty oparte na bazie aloesu wpływają korzystnie na stan jelit.  Zawarte w nim enzymy pomagają w rozkładzie tłuszczy, cukrów i skrobi oraz wspomagają utrzymanie prawidłowej mikroflory jelit. Aloes łagodzi stany zapalne i poprawia prace systemy odpornościowego. Aloes łagodzi zaparcia. Dzięki łagodnemu efektowi przeczyszczającemu umożliwia usuwanie  nagromadzonych toksyn z jelit. Aloes wpływa również łagodząco i regenerująco na ściany jelita, dzięki czemu pasaż drożdżaków Candida z światła jelita do krwioobiegu jest zahamowany przez co znalazł zastosowanie przy kandydozie. Aloes działa detoksykująco na cały organizm, w szczególności na wątrobę. Preparaty z aloesu przyspieszają rekonwalescencję i odbudowę organizmu po antybiotykoterapiach. Stosuje się je m.in. w zapaleniu żołądka, jelita cienkiego i grubego na tle grzybiczym, wrzodach żołądka i dwunastnicy,  bólach stawów, w astmie oskrzelowej, w przeziębieniach, zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej, chorobach oczu, w oparzeniach i owrzodzeniach skóry.

Sposób użycia:

Stosować wg zaleceń producenta. Spożywane ilości soku z aloesu nie powinny być większe niż ćwierć filiżanki dziennie. Możesz zacząć od połowy dawki, aby upewnić się, że nie powoduje problemów z żołądkiem. Dla smaku można dodać sok z cytryny.

Przeciwwskazania:

Preparaty z aloesu nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i w trakcie laktacji.

Skutki uboczne

Stosowanie dużych dawek preparatów z  aloesu może u niektórych powodować alergie, takie jak pokrzywka lub wysypka.

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj