Pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica dioica, Nettle)

Pospolite nazwy:

Pokrzywa zwyczajna, Stinging Nettle, Urtica dioica.

Opis rośliny:

Pokrzywa zwyczajna należy do rodziny Urticaceae. Posiada łodygę wzniesioną, wysokości do 1,5 metra, gęsto ulistnioną. Liście ułożone naprzeciwlegle, zaostrzone, brzegiem grubo ząbkowane, z przylistkami. Kwiaty niepozorne w zwisających gronach, wykształcają drobne owoce, orzeszki roznoszone przez mrówki. Cała roślina pokryta jest parzącymi włoskami, zawierającymi kwas mrówkowy. Występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej, ale występuje również popularnie na innych obszarach i kontynentach.

Działanie:

Właściwości wzmacniające i uodparniające. Zmniejsza dolegliwości wywołane łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Wykazano też działania moczopędne, krwiotwórcze, antykrwotoczne i przeciwreumatyczne pokrzywy.

Działanie w boreliozie:

Pokrzywa zwyczajna wykazuje następujące właściwości:

  • działanie przeciwzapalne w zapaleniu stawów
  • hamuje działanie elastazy – naturalna substancja w ludzkim organizmie, która prowadzi do rozpadu elastyny, chrząstki, kolagenu oraz fibronektyny
  • hamuje rozpad chrząstki podczas zapalenie stawów.

Sposób użycia wg. protokołu Buhnera:

Buhner zaleca stosować 1200 mg dziennie. W razie dostępu do świeżej pokrzywy, najlepiej ugotować ją na parze i jeść jak szpinak. W trakcie gotowania pokrzywa traci włoski parzące. Otrzymany podczas gotowania sok można pić codziennie jako herbatę.

Przeciwwskazania:

Przeciwwskazaniem do stosowania są krwotoki wywołane polipami i rakami macicy oraz przydatków. Ostrożność należy też zachować w przypadku osób chorych na nerki. Rzadko u osób wrażliwych i przy większych dawkach wyciągów występują reakcje alergiczne.

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj