Berberys

Pospolite nazwy:

Berberys, Berberis vulgaris

Opis rośliny:

Berberys należy do rodziny Berberidaceae. Berberys to krzew osiągający wysokość 15-30 m. W stanie dzikim porasta obszary Europy. W Wielkiej Brytanii i Skandynawii stanowi gatunek zadomowiony. Rośnie na słonecznych wzgórzach, w zaroślach, w świetlistych lasach liściastych i iglastych.

Działanie:

Berberys jest bobatym źródłem substancji o nazwie berberyna. Wykazuje on silne działanie przeciwgrzybicze wobec grzybów z rodzaju Candida przez co znalazła zastosowanie przy kandydozie. Posiada również właściwości przeciwbakteryjne, w tym przeciw bakterii Chlamydia pneumoniae, Staphylococcus aureus, Streptococcus, Salmonellae, Shigellae, Escherichia coli, a także przeciwpasożytnicze m.in. wobec Giardia (Lamblia) intestinalis. Buhner używa berberysu jako źródło berberyby i stosuje jako jedno z głównych ziół wobec bakterii z gatunku Chlamydia w swoim protokole.

Działanie berberysu przypisuje się obecności w nim aktywnych składników, alkaloidów izochinolowych, berberyny, berbaminy i oksyakantyny. Udowodniono, że berberys jest silnym immunostymulatorem, ponieważ pobudza aktywność makrofagów. Ponadto berberys zwiększa efektywność takich środków grzybobójczych jak kwas kaprylowy. Dzięki właściwościom rozszerzającym naczynia, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Berberys wykazuje ochronne działanie na narządy takie jak śledziona, wątroba, płuca i serce. Ponadto berberyna, będąca głównym składnikiem berberysu wpływa korzystnie na mikroflorę jelitową przywracając jej prawidłowa równowagę.

Sposób użycia:

Nalewka wg. Buhnera na Chlamydie:

Najefektywniejsze stężenie to 1:5 na 70 % alkoholu. Czyli 1 część roślin na 5 części alkoholu. 100 g Berberyny zalać 500 ml alkoholu 70 % (aby go przygotować należy rozcieńczyć 365 ml  spirytusu z 135 ml wody). Pozostawić 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła, można też zostawić w zwykłym słoiku, butelce lub naczyniu ale trzymać w zamkniętej szafce by nie było dostępu światła. Codziennie  wstrząsnąć by się wymieszało. Po 2 tygodniach przefiltrować, tak by oddzielić rośliny od powstałego wyciągu alkoholowego – można przez lejek albo przez gazę. Przechowywać w ciemnej butelce bądź zwykłej butelce owiniętej folią aluminiową i przechowywać w szafce.

Stosować: ½ łyżeczki nalewki 3-6 razy dziennie, w zależności od intensywności infekcji.

Herbata z Berberysu: zagotować 2/3 szklanki wody i dodać 1 lub 2 łyżeczki kory berberysu. Parzyć przez około 15 min., przecedzić.

Zaleca się pić od 2 do 3 filiżanek dziennie.

Kapsułki zawierające berberynę: stosować 1 kapsułkę 2-3 razy dziennie  w trakcie posiłku.

Przeciwwskazania:

Berberys nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i w trakcie laktacji.

Skutki uboczne:

Berberyna zawarta w Berberysie może zwiększać stężenie bilirubiny we krwi , spadek poziomu sodu we krwi lub wywołać lekki światłowstręt.

 

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj