Lion’s mane

Pospolite nazwy:

Lion’s mane, Soplówka jeżowata, Lwia grzywa, Hericium erinaceus.

Opis rośliny:

Lion’s mane gatunek grzyba należącego do rodziny soplówkowatych (Hericiaceae). Rośnie w lasach liściastych ze starym drzewostanem, głównie na pniach starszych drzew w ich dolnej części. Osiąga wysokość do kilku metrów. Charakterystyczny dla Lion;s mane jest owocnik o kształcie kulistym lub poduchowatym osiągający wielkość od 8-30 cm. Początkowo jest biały, potem białokremowy, żółtosiny, aż brązowieje gdy osiągnie dojrzałość. Przyrasta do drzewa bokiem lub bulwiastą częścią, która w starszych okazach drewnieje.

Działanie:

Lion’s Mane to grzyb o wyjątkowych właściwościach, który chroni układ nerwowy oraz wspomaga jego rozwój i regenerację. Znany jest ze swoich neuroprotekcyjnych i neuroregeneracyjnych właściwości. Pobudzaja czynnik wzrostu nerwów NGF niezbędny dla poliferacji i przetrwania neuronów oraz stymuluje proces mielinizacji (wytwarzanie osłonek mielinowych – odpowiedzialnych za ochronę i odżywianie – wokół aksonów komórek nerwowych).  Buhner poleca Lion’s mane w swoim protokole rozszerzony przy boreliozie w celu redukcji objawów neurologicznych i przywrócenia struktur neuronalnych.

Ponadto przyjmowanie Lion’s mane jest wskazane przy wszelkich dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Wykazuje działanie łagodzące przy wrzodach żołądka i w stanach przednowotworowych układu pokarmowego.

Sposób użycia:

Buhner zaleca przyjmować Lion’s mane w formie mielonej w ilości: 3-8 gramów dziennie lub nalewkę z Lion’s mane: 1 łyżeczka 3-4 razy dziennie.

Przeciwwskazania:

Lion’s mane nie powinny stoswac kobiety w ciązy i w trakcie karminia piersią. Nie powinno się go stosować z lekami psychiatrycznymi, antydepresantami, lekami na chorobę Alzheimera i Parkinsonizm oraz z lekami przecizakrzepowymi. Lion;s mane nie powinno się stosować  u osób po transplantacji, które przyjmują recepturowe leki obniżające odporność w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepu.

 

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj