Palma sabałowa (Saw palmetto)

Pospolite nazwy:

Palma sabałowa , Saw palmetto, American Dwarf Palm Tree.

 

Opis rośliny:

Palma sabałowa to roślina, która występuje Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej, Północnej i Południowej oraz Zachodnich Indiach. W USA można ją spotkać na bagnistych terenach Florydy, Północnej Karoliny, Alabamy i Teksasu. Owoce palmy są fioletowo-czarne, rosną w klastrach, a okres owocowania przypada na październik – grudzień. Dojrzałe, częściowo wysuszone owoce służą do przygotowania ekstraktów.

 

Działanie:

Palma sabałowa jest szczególnie polecana dla mężczyzn z problemami prostaty zarówno zapaleniem jak i jej przerostem. Z palmy sabalowej wyizolowano biologicznie czynne monoacyloglicerydy (1 -monolaurynę i  1 -monomirystynę) o  działaniu cytotoksycznym wobec ludzkich komórek prostaty. Badane mechanizmy działania wyciągu lipofilnego z jagód palmy sabałowej wykazują, że hamowana jest 5α -reduktaza steroidowa (5α -red, ang. 5α -steroid reductase), która przekształca testosteron w bardziej czynny biologicznie androgen – dihydro testosteron (DHT) który uważany jest za główny czynnik łagodnego rozrostu stercza (BPH, ang. benign prostatic hyperplasia). Ważny aspektem jest, że blokada dotyczy przede wszystkim receptorów, które są nadmiernie aktywne. Reasumując ten mechanizm, można w prosty sposób ująć jako wyłączenie prostaty spod wpływu hormonów, które zakłócają jej równowagę, co powoduje zmniejszenie tempa podziałów komórkowych prostaty co wpływa klinicznie na zmniejszenie uciążliwych objawów z dolnych dróg moczowych. Fitosterole zawarte w palmie sabałowe działają przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie , hamując powstawanie mediatorów stanu zapalnego Polisacharydy są immunostymulantami, działają przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo, poprawiają ukrwienie. Ekstrakt palmy sabalowej działa antyagregacyjnie, rozluźniająco na mięśniówkę dolnych dróg moczowych, stabilizuje błony komórkowe i śródbłonki oraz ma efekt przeciwalergiczny.

Badania wskazują, że przyjmowanie suplementów z palmy sabałowej przynosi efekt w postaci rzadszego, mniej przymusowego i bolesnego oddawania moczu, większej siły strumienia i mniejszej objętości zalegania moczu w pęcherzu po mikcji.

 

Sposób użycia:

160 mg ekstarktu z owoców palmy sabałowej dwa razy dziennie (ekstrakt standaryzowany pod względem kwasów tłuszczowych i fitosteroli  85-95%)

Suszone i sproszkowane owoce – 1-2 g jeden do dwóch razy dziennie.

 

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj