Czystek

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pospolite nazwy:

Czystek, Cistus, najbardziej znane odniany to czystek siwy – Cistus incanus  i czystek szary (kreteński) – Cistus creticus.

Opis rośliny:

Czystek rodzaj krzewu należącego do rodziny czystkowatych (posłonkowatych). Liczy ponad 50 gatunków. Większość z nich rośnie w basenie Morza Śródziemnego i w Azji Zachodniej. Czystek osiąga wysokość 60-100 cm. Charakteryzuje się kwiatami o pomarszczonych płatkach korony w kolorze od białego przez różowy po purpurowy.

Działanie:

Czystek jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli. Polifenole wykazują działanie antybiotyczne, tak więc działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo oraz wspierają pracę układu odpornościowego. Ponadto czystek stosowany jest u chorych na boreliozę, gdyż powoduje sklejanie bakterii dzięki czemu nie dopuszcza do ich połączenia z błoną komórkową, tym samym bakterie zostają unieszkodliwione. Czystek wykazuje właściwości detoksykacyjne i wspomaga usuwanie toksyn i metali cieżkkich z  organizmu.

Sposób użycia:

Stosować 1 czubatą łyżeczkę na filiżankę, zalać wrzącą wodą i zaparzać ok. 8-10 minut. Odcedzić  i po przestudzeniu wypić. Stosować 2-3 razy dziennie lub więcej, regularnie, codziennie przez minimum 4 tygodnie. Zaleca się jedną porcję herbatki zaparzać wielokrotnie (można do 4 razy), co pozwoli na wydobycie z niej wszystkich dobroczynnych składników. Dla poprawy smaku do naparu można dodać sok z cytryny i/lub posłodzić lekko np. miodem lub stewią.

Przeciwwskazania:

Nie odnotowano przypadków przedawkowania oraz skutków ubocznych. Ze względu na brak dostatecznej ilości badań nie zaleca się go matkom karmiącym oraz kobietom w ciąży.

 

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź:

Czystek Cistus incanus tutaj

Czystek kreteński Cistus creticus tutaj