Okres aktywności kleszczy często zaczyna się już w marcu i trwa nawet do listopada. Bardzo istotne jest by w tym okresie stosować środki zapobiegawcze odstraszające kleszcze oraz zapobiegać ewentualnej infekcji krętkami boreliozy przenoszonymi przez kleszcze.
Zapobieganie boreliozie polega w dużej mierze na ochronie osobistej każdej osoby, która w okresie aktywności kleszczy udaje się na tereny zalesione, do parku, na tereny z zaroślami, czy łąki.
Należy wówczas pamiętać by:
- spryskać ciało i odzież preparatami odstraszającymi kleszcze,
- założyć odpowiednią odzież, osłaniającą ciało: długie spodnie, długi rękaw, skarpety, wysokie buty oraz nakrycie głowy. Ponadto, na jasnej odzieży kleszcze są bardziej widoczne i można więc je strącić zanim dotrą do odsłoniętych partii ciała,
- skontrolować swoje ciało po powrocie do domu z miejsca, w którym mogły pojawić się kleszcze. Należy dokładnie sprawdzić całe ciało, a także włosy. U dzieci kleszcze przeważnie znajduje się na skórze głowy, z kolei u dorosłych na nogach, w pachwinach, na pośladkach i w okolicy podbrzusza.
Czasami jednak tego typu działaniania zapobiegawcze nie wystarczają.
Zapobieganie infekcji
- Rejon endemiczny (zwiększonego ryzyka): Astragalus (Traganek błoniasty) : 1000 mg dziennie przez cały rok
- Na czas trwania sezonu kleszczowego: Astragalus (Traganek błoniasty) : 3000 mg dziennie
- Stosowanie naturalnych środków odstraszających kleszcze przed udaniem się na zewnątrz
- Na ukąszenie kleszcza: usunąć kleszcza, zastosować nalewkę z Andrographisu na ukąszone miejsce, przyłożyć okład z glinki bentonitowej, przykryć cienką bawełną i pozostawić na 12-24 godzin.
Wabikiem dla kleszczy jest nasz pot, wody toaletowe, pachnące kosmetyki. Nie lubią one natomiast zapachu wielu naturalnych olejków:
Naturalne olejki odstraszające kleszcze:
- eukaliptusowy
- goździkowy
- cytronelowy
- paczulowy
- tymiankowy
- z drzewa herbacianego
- szałwiowy
- z trawy cytrynowej
- z mięty pieprzowej
- ze słodkich migdałów.
Olejki należy stosować w rozcieńczeniu: 5 kropli jednego z wybranych olejków , należy rozcieńczyć w 50 ml oleju roślinnego, np. z pestek winogron lub słodkich migdałów i takim roztworem smarować się. Jedynie olejek z drzewa herbacianego można nanosić bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczania.
Inne sposoby:
Napar z rozmarynu i tymianku: zioła zaparz w małej ilości wody. Po godzinie przelej do atomizera i dodaj sok z cytryny. Wymiesza i użyj do spryskiwania ciała.
Witamina B zmienia skład naszego potu, który okazuje się dla kleszczy odstraszający.
Herbata z kocimiętki: dwie łyżeczki kocimiętki dodaćdo szklanki goracej wody i parzyć przez ok. 10 min. Napar pić kilka razy dziennie. Herbata jest bezpieczna dla dzieci, jendka nie powinna być pita przez kobiety w ciąży.