Stwardnienie rozsiane to zapalno-demielinizacyjna choroba charakteryzująca się upośledzeniem w przewodnictwie nerwowym. W trakcie jej rozwoju dochodzi do demielinizacji tkanki nerwowej w procesach o podłożu zapalnym oraz trwałych uszkodzeń szlaków przekazywania impulsów i zakłóceń prowadzących do niepełnosprawności. Podobny obraz może być obserwowyny w neuroboreliozie i rzeczywiście przyczyną stwardnienia rozsianego może (chodź nie musi) być infekcja bakterią Borrelii.
Co jeśli infekcja bakterią Borrelii doprowadziła do tak poważnych zaburzeń w organizmie, że dała obraz stwardnienia rozsianego?
Przede wszystkim należy podjać leczenie w kierunku boreliozy. Usunięcie czynnika epidemiologicznego to podstawa, gdyż jest przyczyną postępującej choroby. Usunięcie infekcji boreliozy zahamuje postęp choroby. Problematyczne są jednak procesy demielinizacyjne i zaburzenia autoimmunologincze, które obserwuje się w tego typu diagnozie oraz zaburzenia na poziomie komórkowym, przed wszystkim zaburzenia pracy mitochondriów. Nie w przebiegu każdej neuroboreliozy dochodzi do tak poważnych zmian, ale jeśli w obrazie rezonansu magnetycznego obserwuje się demielinizację neuronów, to należy nie tylko usuwać przyczynę choroby, ale również skupić się na regeneracji układu nerwowego i całego organizmu. Usunięcie czynnika infekcyjnego w postaci bakterii Borrelii nie zagwarantuje bowiem, że wszystkie dotychczasowe objawy, a przede wszystkim szkody jakie dotychczas powstały w układzie nerwowym wycofają się. Bardzo często osoby cierpiące na neuroboreliozę po usunięciu infekcji nadala odnotowują szereg uciążliwych objawów od strony układu nerwowego i osłabienie organizmu. Usuwajmy więc infekcję, ale nie zapomnijmy o wyciszeniu autoagresji i procesów zapalnych, regeneracji organizmu, w tym również na poziomie komórkowym.
Znanych jest wiele kierunków działania w celu usuwania infekcji, mało jednak mówi się co robić by zregenerować organizm i naprawić szkody jakie wywołała dotychczasowa choroba. Wiedza na ten temat nadal jest mało propagowana. Dlatego warto wykorzystać wiedzę na temat chorób demielinizacyjnych i chorób autoimmunologicznych by pomóc sobie w powrocie do zdrowia. Choroba jest bowiem złożona tak i nasze działanie powinno być złożone i wielokierunkowe.
Ciekawym podejście do chorób demielinizacyjnych i autoimmunologicznych ma Dr Wahls. Według Dr Wahls należy zacząć zmieniać swój organizm, naprawiać go od podstaw. Zwraca ona szczególną uwagę na mitochondria jako centra energetyczne naszego organizmu. Uświadamia nam, iż wszystkie objawy towarzyszące chorobom demielinizacyjnym mają swój początek na poziomie komórkowym:
- mitochondria są przeciążone a wytwarzanie ATP jest upośledzone;
- u chorych obserwuje się obniżony poziom witaminy D i podwyższony poziom koryzolu- hormonu stresu;
- przeciwciała są nadpobudliwe i powodują powstawanie stanów zapalnych w różnych częściach organizmu oraz atakują własne komórki ciała;
- występują niedobory witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy;
- organizm jest przeciążony toksynami i metalami ciężkimi.
Reasumując choroby typu stwardnienie rozsiane postrzegane są jako zaburzenie pracy organizmu a jego uregulowanie może być remedium. Według tej koncepcji należy odciążyć mitochondria, obniżyć nadwrażliwość przeciwciał, uzupełnić niedobory, przywrócić równowagę hormonalną oraz wyleczyć infekcje, aby objawy choroby przestały być tak intensywne a dotychczasowe zmiany uległy odwróceniu.
U osób chorych z obrazem stwardnienia rozsianego prawie zawsze obserwuje się niedobory składników mineralnych, witamin i innych składników odżywczych. Najczęstsze z nich to niedobory witaminy D, cynku, magnezu, selenu i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Jednak dotyczą one także innych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyczyny tych niedoborów mogą być różne, począwszy od ubogiej i nieprawidłowo zbilansowanej diety; silnego zapotrzebowania na składniki odżywcze ze względu na posiadaną przewlekłą chorobę; przyczyną może być również nieprzyswajanie składników odżywczych przez organizm. Jednakże jaka by nie była przyczyna tych niedoborów należy podjąć działania optymalizujące biochemie organizmu. Im bardziej wyrównamy biochemię tym Twój organizm będzie funkcjonował sprawniej i będą zachowane jego prawidłowe procesy.
Aby przywrócić organizm do prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest właściwa dieta, suplementacja w odpowiednio wysokimi dawkami witamin, minerałów i antyoksydantów oraz zioła stymulujące odbudowę mieliny.
W przypadku chorób autoimmunilogicznych i demielinizacyjnych nalepsze efekty osiąga się stosując dietę Paleo. Celem tej diety jest zaprzestanie spożywania żywności o strukturach molekularnych podobnych do mieliny w naszych ciałach, które mogłyby zainicjować proces autoimmunologiczny. Żywność, która została zidentyfikowana jako problematyczna to nabiał, gluten i rośliny strączkowe. Prawidłowa dieta to niedłączny element powrotu do zdrowia. Wielu z nas bagatelizuje sposób odżywiania, ale jeśli nie wykluczymy z diety składników, które nam szkodzą walka z chorobą będzie utrudniona. Warto się poświęcić a z czasem sami zobaczmy efekty stosowania diety. Więcej na temat odpowiedniej diety dowiesz się tutaj
Odpowiednią suplementację w chorobach demielinizacyjnych opisują następujące protokoły:
- Protokół wg ASTHON EMBRY PhD
- Protokół wg dr TERRY WAHLS
- Protokół wg DR GEORGES MOUTON’a
- Protokół wg Sidnay J.KURM M.D. i Sheryl SHOOK , Ph.D
- Protokoły wg STEPHANA BUHNERA
- Ziołowa terapia Ojca Klimuszko
Dużą popularnością cieszy sie Protokół wg ASTHON EMBRY PhD. Wyjątkowo bogata suplemetacja odpowiednimi witaminami, minerałami i antyoksydantami wspomoże odciążyć mitochondria, obniżyć nadwrażliwość przeciwciał, uzupełnić niedobory i przywrócić równowagę oragnizmu. Przy niedoborach tych składników nie jest bowiem możliwa prawidłowa praca układu nerwowego i jego regeneracja.
Protokół ten dostępny jest w czterech częściach. Wszystkie części powinny być stosowane równocześnie. Suplementy w poniższych pakietach w zależności od produktu wystarczają na 1-3 miesięcy terapii:
- Protokół podstawowy wg Asthon’a Embry
- Protokół witaminowy Asthon’a Embry
- Protokół mineralny Asthon’a Embry
- Protokół antyoksydacyjny Asthon’a Embry
Na szczególną uwagę zasluguje również grzyb leczniczy o nazwie Lion’s mane. Lion’s Mane chroni układ nerwowy oraz wspomaga jego rozwój i regenerację. Znany jest ze swoich neuroprotekcyjnych i neuroregeneracyjnych właściwości. Pobudzaja czynnik wzrostu nerwów NGF niezbędny dla poliferacji i przetrwania neuronów oraz stymuluje proces mielinizacji (wytwarzanie osłonek mielinowych – odpowiedzialnych za ochronę i odżywianie – wokół aksonów komórek nerwowych). Lion’s mane dostępny jest tutaj
Efekty stosowania diety i suplementacji obserwuje się średnio po pierwszych szcześciu miesiącach. Zalecana jest intensywna suplementcja i dieta przez okres roku czasu. Następnie, w zalezności od samopoczucia, sugeruje się przejść na suplementację i dietę podtrzymującą.