Barwinek pospolity (ang. Vincamine)

Pospolite nazwy: 

Barwinek pospolity lub Barwinek większy,  Winkamina, Vica minor, Vica major.

 

Opis rośliny:

Barwinek pospolity należy do rodziny Apocynaceae. Zimozielona krzewinka o płożącym pokroju. Pędy długie, pokładające się, u podstawy zdrewniałe. Kwiaty pięciopłatkowe, fioletowe lub liliowo-różowe. Liście ciemnozielone i błyszczące, eliptyczne lub lancetowate w kształcie. Rośnie dziko w zachodniej, wschodniej, południowej i środkowej Europie

 

Działanie:

Barwinek pospolity wywiera szczególne działanie:

  • zwiększa przepływ krwi w mózgu
  • zwiększa zużycie tlenu w mózgu oraz podwyższa wykorzystanie glukozy z krwi w mózgu
  • wykazuje tonizujący wpływ na tętnice mózgowe
  • ożywia metabolizm w mózgu
  • wpływa na pamięć i koncentrację
  • wykazuje korzystne działanie przy zaburzeniach w zachowaniu i zaburzeniach mowy
  • wykazuje korzystne działanie w zawrotach i bólach głowy oraz w szumach w uszach
  • wykazuje korzystne działanie w nadpobudliwości oraz na przepływ krwi w siatkówce oka.

 

Sposób użycia wg. protokołu Buhnera:

Przepis na nalewkę wg.Buhnera:

Najefektywniejsze stężenie to 1:5 na 50 % alkoholu. Czyli 1 część rośliny na 5 części alkoholu. 100 g zioła zalać 500 ml alkoholu 50 % (aby go przygotować należy rozcieńczyć 250 ml spirytusu z 250 ml wody). Pozostawić 2 tygodnie w ciemnym naczyniu bez dostępu do światła. Codziennie wstrząsnąć, po 2 tygodniach przefiltrować. Przechowywać w ciemnej butelce bądź zwykłej butelce owiniętej folią aluminiową, przechowywać w miejscu bez dostępu do światła.

Stosować: 20-40 kropli 2 razy dziennie. Po 2-3 tygodniach zażywania należy zrobić 2-tygodniową przerwę. Kurację można powtórzyć w miarę potrzeby.

 

Skutki uboczne:

W żadnych badaniach klinicznych nie zaobserwowano skutków ubocznych. U jednej osoby chorej na agranulocytozę zanotowano znaczny spadek granulocytów. Niemiecka Komisja E ostrzega, że winkocetyna w rzadkich przypadkach może osłabić funkcjonowanie systemu immunologicznego, co z kolei może prowadzić do apoptozy, Żadna z tych informacji nie została potwierdzona w badaniach klinicznych. Nie badani bezpieczeństwa leku podczas ciąży.

 

Przeciwwskazania:

Przede wszystkim nowotwory mózgu, a także zwiększone ciśnienie śródczaszkowe czy udar mózgu. Barwinek nie powinien być przyjmowany przez małe dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.