Przytulia czepna

Pospolite nazwy:

Przytulia czepna , Galium aparine, Cleavers herb.

Działanie:

Przytulia czepna zawiera w swoim składzie szereg substancji o działaniu prozdrowotnym. Roślina ta ma zdolność zmniejszania obrzęków i przywracania optymalnej retencji wody w organizmie. Terapia z wykorzystaniem przytulii czepnej oczyszcza układ limfatyczny, a także wzmacnia wątrobę, śledzionę i trzustkę. Przytulia oczyszcza również krew oraz układ chłonny, ale przede wszystkim poprawia krążenie krwi. Działa moczopędnie dlatego wspomaga leczenie stanów zapalnych układu moczowego. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, działa, jako środek rozkurczowy, napotny, antyseptyczny oraz pobudzający przemianę materii. Przytulię można stosować również zewnętrznie. Działa pomocniczo w przypadkach trudno gojących się ran, skaleczeń i uporczywej egzemy. Powinny również sięgać po nią osoby zmagające się z łupieżem.

 

Sposób użycia:

Napar: 1 łyżkę ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć około 15 minut. Przecedzić.

Nalewka: Nalewkę z przytulii właściwej sporządza się w proporcjach 1:3. Jedną porcję suszu zalać trzema porcjami alkoholu do 40%, można użyć czerwonego wytrawnego wina. Nalewkę można spożywać w niewielkich ilościach do jednego kieliszka dziennie.

Wywar: 1 łyżkę suszu zalać szklanką wody i gotować przez 10 minut. Następnie przestudzić, przecedzić i używać zewnętrznie do przemywania ran. Można także płukać gardło lub spożywać wewnętrznie w przypadku biegunk.

 

Przeciwwskazania:

Przytulia czepna nie może być stosowana przez kobiety w ciąży i w trakcie laktacji.

Zioło dostępne w sklepie Lymeherbs.pl sprawdź tutaj