MANGAN

Mangan to pierwiastek wchodzącym w skład w skład wielu tkanek. Magazynowany jest głównie w wątrobie, mózgowiu, nerkach i trzustce.

Mangan jest składnikiem wielu enzymów, uczestniczy w procesie prawidłowego trawienia i wchłaniania węglowodanów, tłuszczów i białek. Bierze udział w działaniu enzymów niezbędnych do właściwego przyswajania przez organizm biotyny (witamina B7), witaminy B i witaminy C. Ponadto odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego i wywiera duży wpływ na poziom libido, sprawność seksualną i płodność. Jest pierwiastkiem niezbędnym do utrzymania zdrowych kości.

Mangan wpływa na dobry stan skóry oraz spełnia ważną rolę w produkcji tyroksyny, czyli nieaktywnej formy hormonów tarczycy. Mangan ułatwia wchłanianie i magazynowanie żelaza.

Oprócz cynku i miedzi, mangan wchodzi w skład enzymu dysmutazy ponadtlenkowej (SOD) – silnego antyoksydanta wytwarzanego przez organizm w celu ochrony komórek, tkanek i niezbędnych związków fizjologicznych przed szkodami powodowanymi przez wolne rodniki.

Objawy niedoboru manganu:

Objawami niedoboru manganu są:

  • opóźnienia rozwoju fizycznego,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego: zmęczenie, zniechęcenie, stany niepokoju,
  • pogorszenie słuchu i szmery w uszach,
  • powstawania wad kości, deformacje kości,
  • zaburzenie w koordynacji ruchów, bóle stawów,
  • obniżone libodo, zaburzenia płodności.

 

Objawy nadmiaru manganu:

Nie odnotowano przypadków nadmiernego spożycia manganu wraz z pożywieniem. Do zwiększonej ilości tego pierwiastka w organizmie może dojść w wyniku kontaktu z pyłem lub dymem zawierającym mangan. Wówczas pojawiają się zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak drżenie kończyn, trudności w chodzenia czy depresja. Ponadto w przypadku nadmiaru manganu w organizmie może dojść do zaburzenia funkcjonowania wątroby i tarczycy.

Źródła manganu w pożywieniu:

Mangan występuje w takich produktach jak m.in.goździ, płatki owsiane, produkty zbożowe  z pełnego ziarna (głównie chleb żytni razowy), suche nasiona roślin strączkowych (głównie biała fasola),owoce morza, kasza gryczana, orzechy, tofu, korzeń pietruszki, szpinak, jarmuż, kalafior, buraki, ziarna słonecznika, ananasy, morele,  kakao, orzech, gorzka czekolada.

Suplementacja manganem:

Suplementy zawierające manganem:

Mangan- Chelat Manganu 10 mg – 180 kapsułek Swanson– produkt dostępny tutaj