Kwas foliowy, inaczej witamina B9, witamina B11 lub folacyna to rozpuszczalna w wodzie witaminy. W postaci aktywnej kwas foliowy uczestniczy pośrednio w produkcji i utrzymywaniu prawidłowego poziomu wielu neuroprzekaźników. Neuroprzekaźniki takie jak: serotonina, dopamina i acetylocholina odpowiadają za ważne funkcje takie jak pamięć, jasność umysłu, czujność oraz nastroje. Zmniejszenie spożycia kwasu foliowego może więc prowadzić do depresji i pogorszenia funkcji poznawczych. Kwas foliowy bierze także udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA. Tym samym reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek. Niski poziom kwasu foliowego u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewki nerwowej płodu.
Kwas foliowy wraz z innymi witaminami z gruby B wpływa też na poziom homocysteiny, aminokwasu, którego odpowiedni poziom wpływan na stan naszego zdrowia. Średnie i niskie stężenia homocysteiny nie stanowią zagrożenia, o tyle jej wysokie stężenie może zaburzać procesy fizjologiczne komórek. W szczególności dotyczy to tkanek podlegających intensywnemu rozwojowi.
Kwas foliowy jest niezbędny również do prawidłowego funkcjonowania układów krwiotwórczego, a jego niedbory mogą prowadzić do anemii.
Objawy niedoboru kwasu foliowego:
Pomimo powszechnego występowania kwasu foliowego w pożywieniu, jego niedobory należą do najczęstszych niedoborów ze wszystkich witamin.
Niedobór kwasu foliowego ma wpływ na wszystkie komórki organizmu, a najbardziej na komórki szybko dzielące się takie jak czerwone krwinki, komórki dróg płciowych i układu żołądkowo- jelitowego.
Objawy niedoboru kwasu foliowego:
- niedokrwistość makrocytową,
- przewlekłe choroby wątroby,
- dysplazję szyjki macicy,
- biegunki,
- utratę apetytu,
- choroby dziąseł,
- depresję,
- bezsenność,
- drażliwość,
- pogorszenie pamięci,
- odczucie zmęczenia, brak tchu,
- podwyższony poziom homocysteiny i związaną z tym miażdżycę tętnic, wady cewy nerwowej,
- przedwczesny poród,
- zahamowanie wzrostu,
- pęknięcia w kącikach ust.
Źródła kwasu foliowego w pożywieniu:
Bogatym źródłem kwasu foliowego są warzywa i owoce np. brokuły, brukselka, szpinak, nasiona roślin strączkowych, pomarańcze. Produkty mięsne są bardzo ubogie w ten składnik, wyjątkiem jest wątroba.
Suplementacja kwasu foliowego:
Suplementy zawierające kwas foliowy:
Kwas foliowy F-Folic Acid 400 60 porcji Formeds – produkt dostępny tutaj