WITAMINA D

Witamina D to właściwie nie witamina a  rozpuszczalny w tłuszczach hormon steroidowy,  produkowany głównie z cholesterolu przez skórę pod wpływem promieni słonecznych.  Źródłami witaminy D są tłuste ryby jak śledź, makrela, łosoś, sardynki, tuńczyk, olej z wątroby ryb i jaja. Jednakże witamina D występuje w żywności w niewielkiej ilości. Dopiero w momencie ekspozycji skóry na promienie słoneczne synteza tej witaminy jest większa. Dlatego przy niedoborach witaminy D istotna  jest odpowiednia jej suplementacja.

Witamina D występuje w dwóch formach: Witaminy D3 – zwana również jako cholekalcyferol oraz Witaminy D2 – zwanej ergokalcyferolem. Witamina D3 jest forma naturalną a D2 powstaje syntetycznie. Wiele suplementów jest w postaci witaminy D2, ale to witamina D3 jest tą, która jest niezbędna i przekształca się w organizmie w postać czynną – 25-dihyroksywitaminę-D.

Witamina D3 pomaga w regulacji układu immunologicznego i zapobiega chorobom autoimmunologicznym po przez odgrywanie roli w rozwoju i różnicowaniu się komórek T. Hamuje proliferację komórek pomocniczych T1, które wykazują zwiększona aktywność w takich chorobach autoimmunologicznych jak stwardnienie rozsiane. Gdy poziom witaminy D jest wysoki, komórki zwane T2 pomagają zachować równowagę pomiędzy komórkami T1 co zmniejsza aktywność autoimmunologiczną. Witamina D jest również bardzo silnym przeciwutleniaczem zwalczając wolne rodniki i redukując stres oksydacyjny w układzie nerwowym. Odgrywa ważną role przy zmniejszaniu toksyczności rtęci po przez radykalne zwiększenie ilości wewnątrzkomórkowego glutationu. Witamina D również pomaga w adsorbowaniu wapnia, magnezu, cynku i innych minerałów z jelita.

Witamina D3 znana jest ze swojego zostowania w chorobach autoimmunologicznych zwłaszcza w stwardnieniu rozsiany. Od dawna bowiem wiadomo, że witamina D może hamować reakcje autoimmunologiczne, spowalnia progres i ilość nawrotów w stwardnieniu rozsianym. Witamina D powinna być stosowana również w profilaktyce, gdyż zapobiega stwardnieniu rozsianemu, pomaga kontrolować geny zaangażowane w proces stwardnienia rozsianego, zmniejsza objawy, nawroty choroby i ich aktywność a także zmniejsza progres choroby. Więcej na temat funkcji witaminy D3 w przebiegu stwardnienia rozsianego można znaleźć tutaj.

Objawy niedoboru witaminy D3:

Chociaż wiele niedoborów witaminy D nie jest widoczna w ich wczesnym stadium, niektóre są bardziej widoczne i sugerują, że powinniśmy ten poziom zbadać jak najszybciej. Mogą one obejmować:

  • zaparcia
  • osłabienie mięśni
  • obniżona odporność
  • drażliwość.

Obajwy nadmiaru witaminy D3

Badania, które odbywały się w Toronto w celu sprawdzenia toksyczności wysokich dawek witaminy D, stwierdziły, że dopiero dawka 40 000 IU dziennie może powodować skutki uboczne.

Witamina D reguluje poziom wapnia we krwi. Jeżeli nie ma wystarczających ilości wapnia w diecie będzie on wypłukiwany z kości zwiększając ryzyko osteoporozy. Wysoki poziom witaminy D faktycznie demineralizuje kości jeżeli nie ma wystarczającej ilości wapnia. Suplementacja witaminy D nie powinna być podejmowana bez jednoczesnego przyjmowania wapnia i magnezu.  Spożycie wapnia powinno się znajdować w zakresie 600-900 mg dziennie podobnie jak spożycie magnezu.

Źródła witaminy D3 w pożywieniu:

Źródłami witaminy D są tłuste ryby jak śledź, makrela, łosoś, sardynki, tuńczyk, olej z wątroby ryb i jaja. Jednakże witamina D występuje w żywności w niewielkiej ilości.

Suplementacja

Należy zażywać suplementy z witamina D3 bo tylko ona ma możliwość przekształcenia się w do postaci czynnej. Należy unikać mieszanki witamin D2 i D3 lub tylko z witaminą D2. Jednostką miary są zazwyczaj IU.  Przy suplementacji tranem, który zawiera witaminę A należy brać nie więcej niż 1500 IU a resztę dostarczyć dodatkowo w suplemencie bez witaminy A.

Suplementy zawierające witaminę D3:

Witamina D3 liposomalna 3000 IU 100 ml Curesupport – produkt dostępny tutaj

Witamina D3 1000 IU, 100 kapsułek Puritan’s Pride – produkt dostępny tutaj

Witamina D3 2000 IU, 200 kaps Puritan’s Pride – produkt dostępny tutaj

Witamina D3 2000 IU, 100 kaps Puritan’s Pride – produkt dostępny tutaj

Witamina D3, F-VIT D3 1000, 60 porcji Formeds – produkt dostępny tutaj

Witamina D 2000 (60 porcji) Formeds – produkt dostępny tutaj

Witamina D3, F-VIT D3 4000, 60 porcji Formeds – produkt dostępny tutaj

Witamina D3 3000 IU , 120 kapsułek Life Extension – produkt dostępny tutaj

Przeciwwskazania

Przeciwskazaniem do stosowania witaminy D są choroby wątroby, niewydolność nerek, hiperwitaminoza D, hiperkalcemia, kamienie wapniowe.