WITAMINA B12

Witamina B12 czyli kobalamina podobnie jak inne witaminy z grupy B, wpływa pozytywnie na układ nerwowy i zdrowie psychiczne. Witamina B12 uczestniczy w współtworzeniu neuroprzekaźników, które odpowiadają za przekazywanie informacji między komórkami. Bierze również aktywny udział w biosyntezie nukleotydów i choliny, które wchodzą w skład osłonki mielinowej otaczającej i chroniącej nerwy.

Witamina B12 ma również istotny wpływ  na nasze zdrowie psychiczne. Pomaga zachować równowagę psychiczną, ułatwia uczenie się i wspomaga koncentrację. Współtworzy metioninę, która odpowieda za dobry nastrój.

Witamina B12 uczestniczy w syntezie serotoniny. Seratonina to neuroprzekaźnik, który w odpowiednim stężeniu wykazuje działanie antydepresyjnie. Niski poziom witaminy B12,a co za tym idzie seratoniny, powoduje depresję, zły nastruj, rozdrażnienie i zmęczenie.

Ponadto witamina B12 bierze udział w procesie przekształcania białek, tłuszczu i węglowodanów na energię. Przeciwdziała więc uczuciu zmęczenia oraz osłabieniu organizmu, zapobiega utracie pamięci i zwiększa możliwość koncentracji.

Odgrywa również istotną rolę w procesie wytwarzania krwinek w szpiku kostnym. Niedobór tych krwinek powoduje niedokrwistość organizmu, czyli anemią.

Suplementacja witaminą B12 może złagodzić przebieg chorób takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera.

Objawy niedoboru witaminy B12:

Niedobór witaminy B12 objawia się więc rozdrażniem, oczuwaniem irytacji i lęku, mniejszą odpornością na depresję i zmęczenie. Objawem niedoboru może być również anemia oraz niepokojące sygnały ze strony układu nerwowego, takie jak drętwienie i uczucie mrowienia, szczególnie w kończynach dolnych, zaburzenia równowagi i chodzenia.

Objawy nadmiaru witaminy B12:

Stwierdzono, że witamina B12 przyjęta w nadmiarze nie wpływa szkodliwie na organizm.

Źródła witaminy B12 w pożywieniu:

Witamina B12 wystęuje w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak m.in.: wątroba,nerki, serca, chude mięso,ryby,skorupiaki, sery czy jaja.

Suplemetacja witaminą B12

Suplementy zawierające witamnę B12:

Witamina B12, 500 mcg, 100 kaps Puritans Pride – produkt dostępny tutaj

Witamina B12 (60 porcji) Formeds – produkt dostępny tutaj

Witamina B 12 krople do nosa 1000 mcg, 5 ml Cure Support – produkt dostępny tutaj

Witamina B 12 liposomalna 250 ml Cure Support  – produkt dostępny tutaj

Witamina B 12 liposomalna 100 ml Cure Support – produkt dostępny tutaj

Przeciwwskazania :

Witamyn B12 nie mogą stosować osoby z dzidzicznym zanikiem nerwu wzrokowego. Nie stosować u osób z nadwrażliwością na cyjanokobalaminę.