TAURYNA

Tauryna jest aminokwasem niebiałkowym czyli nie buduje białek mięśniowych. Występuje w stanie wolnym w tkankach i krwiobiegu. To drugi zaraz po glutaminie najczęściej występującym aminokwasem w mięśniach. Jedną z jego najbardziej znanych właściwości jest pomoc w regeneracji mięśni po treningu. Tauryna hamuje bowiem procesy katabolizmu w mięśniach i nasila anabolizm. Dzięki temu osobom ćwiczącym łatwiej zbudować tkankę mięśniową i zregenerować organizm po treningu.

Tauryna posiada jednak o wiele więcej ważnych dla organizmu funkcji. Aminokwas ten jest ważny dla prawidłowej pracy serca i układu krążenia. Badania na zwierzęta wykazały, że tauryna może zmniejszać ryzyko zachorowania na niewydolność serca nawet o 80%. Ponadto obniża ciśnienie serca.

Jedną z ważniejszych funkcji tauryny w jest regulacja pracy pobudliwych tkanek mózgu, które odpowiadają między innymi za napady drgawkowe będące charakterystycznym objawem epilepsji. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że tauryna pośrednio wpływa na poziom i prawidłowość pracy GABA – ważnego neuroprzekaźnika.

Tauryna działa pozytywnie na pracę wątroby, zwiększa ochronę tego organu przed wpływem toksyn, stresu oksydacyjnego czy innych szkodliwych czynników. Ponadto poprawia metabolizm tłuszczów i chroni przed rozwojem cukrzycy.

Tauryna może również odwrócić skutki procesów biochemicznych wpływających na pogorszenie słuchu lub też całkowicie wyeliminować szumy uszne. Tauryna przywraca bowiem prawidłowy przepływ jonów wapniowych w komórkach słuchowych, co skutkuje poprawą słuchu.

Ponadto odpowiedni poziom tauryny w organizmie może chronić oczy przed stopniowym pogorszeniem wzroku wskutek starzenia się organizmu.

Źródła tauryny w organizmie

Taurynę można znaleźć w produktach pochodzenia naturalnego takich jak mięso indyka, ryby, ostrygi, serwatka, groch, soczewica.

 

Suplementacja tauryną:

Suplementy zawierające taurynę:

Tauryna 500 mg, 100 kapsułek Swanson – produkt dostępny tutaj

Tauryna 100 % w proszku,100 g Bulk Powders – produkt dostępny tutaj

Przeciwwskazania:

Nie nalezy łączyć tauryny z lekami psychotropowymi. Tauryny nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące, osoby z alergiami na białka pokarmowe i chorujące na chorobę afektywną dwubiegunową.