Selen to mikropierwiastek niezbędny do utrzymania prawidłowego zdrowia i dobrego samopoczucia. W organizmie człowieka występuje w śladowych ilościach. Największe jego ilości znajdują się w mięśniach, nerkach,wątrobie, tarczycy i przysadce mózgowej.
Selen spełnia ważną rolę w organizmie. Bierze udział w procesach metabolicznych komórki i przyczynia się do ich prawidłowego funkcjonowania enzymów gdyż wchodzi w skład aż ponad 20 enzymów. Jest m.in. kofaktorem glutationu, czyli jest niezbędny do produkcji glutationu w organizmie.
Selen jest silnym przeciwutleniaczem, pomaga usuwać wolne rodniki chroniąc w ten sposób kwasy nukleinowe (DNA i RNA) oraz czerwone krwinki przed uszkodzeniami.
Odgrywa ważną rolę w procesie powstawania odporności organizmu i tym samym zabezpiecza przed licznymi chorobami. Pierwiastek ten pomaga walczyć z bakteriami i wirusami przedostającymi się do organizmu.
Selen odgrywa bardzo ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Deficyt selenu prowadzi do obniżenia aktywności tarczycy, uszkodzenia jej tkanki oraz zmniejszenia wpływu T3 na metabolizm organizmu.
Inne właściwości selenu wiążą się z jego działaniem przeciwzapalnym. Selen pomaga w usuwaniu z organizmu toksycznych metali ciężkich i uczestniczy w tworzeniu, prostaglandyn – hormonopodobnych substancji, które zapobiegają stanom zapalnym, a zwłaszcza autoagresji reumatoidalnej.
Ten ważny mikroelement działa również ochronnie na układu sercowo-naczyniowego i zalecany jest w profilaktyce chorób krążeniowych.
Objawy niedoboru selenu:
Niespecyficzne oznaki niedoboru selenu są następujące:
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- bóle mięśni,
- osłabienie,
- częste infekcje,
- postępująca choroba wątroby i trzustki,
- niepłodność u mężczyzn.
Objawy nadmiaru selenu:
Charakterystyczne objawy selenozy (przewlekłe zatrucie selenem) to:
- łamliwość i utrata paznokci,
- wypadanie włosów,
- nudności i wymioty,
- czosnkowy oddech,
- pocenie się,
- zaburzenia ze strony układu nerwowego,
- depresja,
- drażliwość.
Selenoza to rzadka choroba, która występuje jedynie u osób, które w pracy zawodowej narażone są na częsty kontakt z tym minerałem. Naukowcom nie udało się potwierdzić, że stosowanie selenu w dużych dawkach jest przyczyną zatrucia, ale mimo to przy zastosowaniu go w dawce powyżej 900 mgc dziennie, mogą pojawić się pierwsze objawy przedawkowania. Witamina D- Jednym z najważniejszych odkryć obejmuje rolę niedobory witaminy D na przebieg stwardnienia rozsianego.
Źródła selenu w pożywieniu:
Produktami bogatymi w selen są podroby, głównie nerki oraz żywność pochodzenia morskiego, czyli ryby (głównie dorsz, makrela i śledź) oraz skorupiaki. W produktach roślinnych najwięcej selenu znajduje się w nasionach strączkowych (główie w grochu i soczewicy), w czosnku oraz orzechach (głównie orzechach brazylijskich).
Suplemetacja selenem:
Suplementy zawierające selen:
Selen 200 mcg, 100 tabletek Puritans Pride – produkt dostępny tutaj