SAMe

SAMe czyli S-adenozylometionina występuje naturalnie w organizmie i koncentruje się w wątrobie i mózgu. Jest głównym donorem grupy metylowej w syntezie hormonów, kwasów nukleinowych, białek i fosfolipidów. SAMe ułatwia wykorzystanie glutationu i utrzymuje właściwy poziom acetylocholiny.

SAMe odgrywa ważną rolę w układzie odpornościowym poprzez utrzymania błon komórkowych w dobrej kondycji oraz wspomaga wytwarzanie związków chemiczne w mózgu, takich jak serotonina, melatonina i dopamina. Ponadto, SAMe pomaga w produkcji neuroprzekaźników w mózgu, wpływa na nastrój i ogólne samopoczucie.

SAMe ma zastosowanie przede wszystkim w depresji. U osób cierpiących na depresję obserwuje się obniżony poziom SAMe. Badania naukowe pokazuj, że suplementacja korzystnie wpływa na regulację poziomu zarówno dopaminy jak i serotoniny (podobnie jak większość leków przeciwdepresyjnych) w związku z czym może być doskonała alternatywa dla leczenia farmakologicznego obarczonego licznymi skutkami ubocznymi.

Uważa się również, że SAMe pomaga złagodzić ból w przypadku zapalenia kości i stawów. SAMe zmniejsza poranną sztywność, poprawia zakres ruchu, zmniejsza ból i obrzęk oraz zwiększa szybkość chodu. Ponadto SAMe może pomóc w normalizowaniu enzymów wątrobowych u osób z chorobami wątroby.

Zastosowanie :

  • depresja
  • schizofrenia
  • choroby neurodegeneracyjne (Parkinson, Alzheimer, demielinizacja)
  • zapalenie stawów
  • fibromialgia
  • oczyszczanie wątroby
  • niewydolność wątroby.

Źródła SAMe w pożywieniu:

SAMe (S-adenozylometionina) nie jest dostępna w produktach spożywczych

Suplementacja SAMe:

Suplementy zawierające SAMe:

SAMe (S-adenozylo-metionina) 200 mg, 30 tabletek dojelitowych Life Extension – produkt dostępny tutaj

Przeciwwskazania:

SAMe nie należy podawać dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. SAMe nie powinny zażywać osoby z zaburzeniem dwubiegunowym. SAMe nie należy nie stosować z preparatem Dextromethorphan, Meperidine (lub Demerol), Pentazocine (lub Talwin), Tramadol (lub Ultram) i lekami przeciwdepresyjnymi.

Uwaga

Osoby przyjmujące produkt SAMe powinny zażywać multiwitaminę zawierającą kwas foliowy i witaminy B12 i B6.

Działania niepożądane mogą obejmować suchość w ustach, lęk, nudności, gazy, podniecenie, biegunkę, bóle głowy, lęk i bezsenność. Zbyt duże dawki mogą powodować nieprawidłowe wahania nastrojów.