N-ACETYL-CYSTEINA (NAC)

N- Acetyl-L-Cysteina jest specyficzną formą aminokwasu siarkowego cysteiny, która występuje powszechnie w naszym organizmie i w białkach pokarmowych. Cysteina wchodzi w skład ludzkich białek strukturalnych, w tym mięśni szkieletowych.

Cysteina jes prekursorem glutationu – jednego z najważniejszych przeciwutleniaczy, najsilniejszej substancja chroniącej nasz organizm przed wolnymi rodnikami tlenowymi, wieloma toksynami i czynnikami chorobotwórczymi. Glutation wspomaga więc m.in. usuwanie toksyn z naszego organizmu, regeneruje uszkodzone białka oraz wspomaga odbudowę innych antyoksydantów.

NAC dodatkowo wykazuje działanie mukolityczne tzn. upłynnia i zmniejsza lepkość śluzu, dzięki czemu wywiera korzystne działanie w zaburzeniach układu oddechowego gdyż ułatwia usuwanie nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych.

N-acetyl-cysteina wywiera również korzystny wpływ na wątrobę. Pomaga odbudowac komórki wątrobowe, usprawnia funkcje wątroby, zapobiega nadmiernym uszkodzeniom wątroby oraz zmniejsza uszkodzenia watroby spowodowane zażywaniem leków, doustnych sterydów anabolicznych czy alkoholu. Ponadto redukuje toksyczne własciwosci metali ciezkich przyspieszajac ich eliminacje z organizmu.

Dodatkowo zmniejsza stany zapalne w tkankach i wzmacnia odporności poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego, wpływ na produkcję cytokin prozapalnych i odpowiedź immunologiczną oraz działanie przeciwutleniające.

N-acetyl-cysteina znalazła również zastosowanie w chorobach autoimmunologicznych. Proces przewlekłego stanu zapalnego i związany z nim stres oksydacyjny leży u podstaw chorób z rodzaju autoagresji, np. choroby Hashimoto, stwardnia rozsianego, RZS, chorób zapalnych jelit. Zastosowanie NAC może przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego i spowolnić autoimmunologiczną destrukcję tkanek.

Objawy niedoboru N-acetyl-L- cysteiny:

Niedobory L-cysteiny mogą prowadzić do wielu zmian chorobowych o podłożu wolnorodnikowym, takie jak miażdżyca, choroby zwyrodnieniowe, neurodegeneracyjne i nowotwory.

Najczęszczymi objawami niedoboru L-cysteiny są:

  • rogowacenia i inne zmiany skórne,
  • kruche włosy,
  • rozdwajające się końcówki,
  • łamliwe i rozdwajające się paznokcie.

Objawy nadmiaru N-acetyl-L- cysteiny:

Do nadmiaru L-cysteiny można doprowadzić, przyjmując nieodpowiednie dawki suplementów. Wiąże się to ze wzrostem poziomu homocysteiny we krwi, która stanowi czynnik ryzyka chorób serca, zawału i udaru. Za dawkę śmiertelną przyjmuje się spożyte na raz 7 g L-cysteiny.

 Objawy nadmiaru tego aminokwasu to:

  • bóle głowy,
  • nudności,
  • biegunka.

Suplemetacja N-acetyl-L- cysteiną:

Suplementy zawierające N- Acetyl-L-Cysteinę:

NAC N-Acetyl Cysteina 600mg (60 kapsułek) Puritan’s Pride – produkt dostępny tutaj

N-Acetyl-L-Cysteina (NAC) 600 mg, 60 kapsułek Life Extension – produkt dostępny tutaj

Przeciwwskazania:

Ostrożność w suplementacji powinny zachować osoby chore na astmę, z zaburzeniami krzepnięcia, nadmiernymi krwawieniami, chorobą wrzodową, niewydolnością oddechową a także w przypadku niektórych zaburzeń metylacji.