MIEDŹ

Miedź to pierwiastek występujący w śladowych ilościach. Kumuluje się głównie w układzie kostnym, mózgu, wątrobie i sercu.

Miedź biorze udział w licznych reakcjach enzymatycznych. Odgrywa bardzo istotna rolę w tworzeniu kolagenu – ważnego białka wchodzącego w skład kości, skóry i tkanki łącznej. Oprócz tego miedź bierze udział w syntezie elastyny i melatonin wpływającej za stan naszej skóry.

Miedź pozwala w sposób efektywny korzystać z zasobów żelaza w organizmie. Bierze udział w syntezie hemoglobiny i razem z żelazem uczestniczy w transportowaniu tlenu do każdej komórki, zwłaszcza do wrażliwej na niedotlenienie tkanki nerwowej.  Wpływa na pracę mózgu i poprawia aktywność neuroprzekaźników. Miedź podobnie jak cynk wykazuje ochronne działanie na neurony w obrębie hipokampu przez uszkodzeniami ze strony kwasu chinolinowego. Kwas chinolinowy to potężna neurotoksyna ośrodkowego układu nerwowego m.in. wydzielana przez bakterię Borrelii.

Oprócz cynku i manganu, miedź wchodzi w skład enzymu dysmutazy ponadtlenkowej (SOD) – silnego antyoksydanta wytwarzanego przez organizm w celu ochrony komórek, tkanek i niezbędnych związków fizjologicznych przed szkodami powodowanymi przez wolne rodniki.

Objawy niedoboru miedzi:

Niedobór miedzi może prowadzić do:

  • spadku koncentracji i obniżenia zdolności zapamiętywania,
  • zmniejszenia odporności,
  • pogorszenia stanu skóry i włosów,
  • zaburzenia pracy serca,
  • uczucie mrowienie i drętwienie kończyn,
  • brak łaknienia,
  • pękanie naczynek krwionośnych, tzw. pajączki,
  • niedokrwistość.

Objawy nadmiaru miedzi:

Przedawkowanie zdarza się rzadko. Zbyt duże ilości miedzi w organizmie mogą powodować bóle mięśni i żołądka, mdłości, zaburzyć prace wątroby, serca, układu oddechowego.

Źródła miedzi w pożywieniu:

Produkty bogate w miedź to przede wszystkim produkty zbożowe, takie jak pełnoziarniste pieczywo, makarony razowe, otręby czy też płatki owsiane. Ponadto, znajduje się ona w nasionach roślin strączkowych, orzechach włoskich i laskowych, ziarnach słonecznika, zielonych warzywach liściastych, pomidorach i ziemniakach. Występuje także w żółtych serach, wątróbce, rybach (głównie w śledziach), grzybach, gorzkim kakao oraz suszonych owocach.

Suplementacja miedzią:

Suplementy zawierające miedź:

Chelat Miedzi Albion® 2 mg, 60 kapsułek Swanson– produkt dostępny tutaj

Przeciwwskazania:

Preparatów z miedzią nie należy stososwać u osób z niewydolnością nerek i niewydolnością wątroby.