MELATONINA

Melatonina wytwarzana jest przede wszystkim w szyszynce i to ona odpowiada za regulowanie naszego dobowego rytmu. Dzięki niej nasz organizm wie, kiedy ma czas na odpoczynek, a kiedy powinien zbudzić się ze snu. Hormon ten reguluje cykle i fazy naszego wypoczynku.

Osoby, które cierpią na różne zaburzenia snu, zazwyczaj mają obniżony poziom melatoniny w porównaniu z osobami, które śpią bez żadnych problemów. Melatonina usprawnia zasypianie, poprawia ogólne samopoczucie i redukuje ilość przebudzeń w ciągu nocy. Melatoninę warto zastosować w odniesieniu do osób, które mają przesunięte fazy sen-czuwanie.

Hormon ten nie ogranicza się w swoim działaniu wyłącznie do regulacji snu. Ma on wiele innych właściwości, które sprawiają, że jest naszemu organizmowi niezwykle potrzebny.

Melatonina jest silnym przeciwutleniaczem; likwiduje wolne rodniki, opóźniając tym samym procesy starzenia. Wzmacnia serce i obniża ciśnienie, zmniejszając ryzyko nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, a także cukrzycy. Zapobiega zawałom i udarom oraz niweluje skutki złego działania hormonów stresu. Co więcej, do listy jej właściwości dołączyć można także wzmacnianie odporności oraz spowalnianie rozwoju wielu nowotworów.

Melatonina jest zalecana w leczeniu zaburzeń związanych z zasypianiem. Hormon ten pomaga regulować fazy snu i czuwania. Jednak obok wymienionych właściwości posiada ona jeszcze kilka zalet. Badania in vivo pokazują, że melatonina zapobiega demineralizacji kości i tym samym je wzmacnia

Na proces odbudowy kości ma wpływ dobowy zegar biologiczny. Komórki, które rozkładają nasze kości (osteoklasty) są bardziej aktywne w nocy, a te które są odpowiedzialne za odbudowę i tworzenie tkanki kostnej (osteoblasty) są bardziej aktywne w ciągu dnia. Wraz z wiekiem śpimy krócej, a komórki, które mają zdolność rozpuszczania naszych kości stają się bardziej aktywne. To prowadzi do przyspieszonego procesu ich rozkładu. Wiadomo, że melatonina wpływa na dobowe fazy sen-czuwanie i pomaga odpowiednio nastawić nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Naukowcy podejrzewają, że suplementacja melatoniną pozwoliłaby na wyregulowanie tych procesów, tym samym zmniejszając aktywność osteoklastów i spowalniając proces rozkładu kości.

Obok wymienionego już działania regulującego sen, melatonina wykazuje także właściwości immunomodulujące, przeciwutleniające oraz neuroprotekcyjne.

Objawy niedoboru melatoniny:

Do jego skutków należą m.in. padaczka, depresja, skłonność do halucynacji, ale także rozregulowanie metabolizmu, szybkie przybieranie na wadze. Długofalowym skutkiem niskiego poziomu melatoniny jest też większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, a także niektóre nowotwory.

Suplementacja melatniną:

Suplementy zawierające melatoninę:

Melatonina 3 mg 120 kapsułek Puritan’s Pride – produkt dostępny tutaj

Przeciwwskazania:

Odradza się jej zażywanie kobietom ciężarnym oraz karmiącym, a także wszystkim cierpiącym na nadwrażliwość na melatoninę lub ciężkie alergie. Nie zaleca się jej także osobom zmagającym się z chorobami autoimmunologicznymi, nowotworami układu limfatycznego lub chorobami wątroby. Dodatkowych dawek melatoniny nie powinny spożywać również dzieci ani osoby będące pod wpływem napojów alkoholowych.