ACETYL- L – KARNITYNA

Acetylo-L-karnityna-ALC, to naturalna substancja odżywcza będąca pochodną witaminy BT,  jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego i mięśniowego. Acetylo-L-karnityna pobudza komórki do produkcji neuroprzekaźnika – dopaminy, a także intensyfikuje jego działania. Dopamiana to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za procesy myślowe, nastrój, koordynację ruchową i odporność na stres. Utrzymuje również prawidłową aktywność nerwowego czynnika wzrostu NGF, odpowiedzialnego za zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie neuronów.

Bardzo istotną funkcją acetylo-L-karnityny jest pomoc w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów, czyli centrów energetycznych naszego organizmu. Kolejnym ważnym aspektem działania ALC są jej właściwości neuroprotekcyjne. Uważa się, że acetylo-L-karnityny ma znaczący udział w ochronie komórek nerwowych, w tym komórek mózgu przed wieloma niekorzystnymi czynnikami. Wykazuje bowiem działanie zapobiegające starzeniu sie i degradacji komórek nerwowych. Ponadto ALC dostarcza organizmowi tzw. grupy acetylowe do produkcji acetylocholiny – bardzo ważnego neurotransmitera w układzie nerwowym oraz w połączeniach nerwów i mięśni. Grupy acetylowe z acetylo-l-karnityny są używane również do formowania Acetyl-CoA, specyficznego związku będącego wyjściowym dla pozyskiwania energii z aminokwasów, węglowodanów oraz tłuszczy. Acetylo-L-karnityny wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

Suplementacja Acetylo-L-karnityną:

Suplementy zawierające Acetylo-L-karnitynę:

Acetylo-L-Karnityna 500 mg, 100 kapsułek Life Extension – produkt dostępny tutaj

L-karnityna (60 porcji) Formeds – produkt dostępny tutaj

Przeciwwskazania:

Acetylo-L-karnityna uważana jest za środek bezpieczny. W nielicznych przypadkach może sposodować wystąpienie skutków ubocznych takich jak: zwiększone ciśnienie krwi, szybsze bicie serca i gorączka. W przypadku większych ilości może dochodzić do zaburzeń układu pokarmowego m.in. biegunki, nudności.

Odradza się stosowanie acetylo-L-karnityny w przypadku ciąży i karmienia piersią. Acetylo-L-karnitynę nie powinny przyjmowąć osoby cierpiące na padaczkę.